16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 158

İl Müdürlüğümüzde Üreticilerimize Yönelik “Bitkisel Atıkların Enerji Üretiminde Kullanılması” Konulu Toplantı Düzenlendi

#İl Müdürlüğümüzde Üreticilerimize Yönelik “Bitkisel Atıkların Enerji Üretiminde Kullanılması” Konulu Toplantı Düzenlendi
       İl Müdürlüğümüzde düzenlenen “Bitkisel Atıkların Enerji Üretiminde Kullanılması” konulu toplantıya Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Ziraat Odaları, Çiftçi Birlikleri, Muhtarlar, İlgili firma yetkilileri, İl-İlçe Müdürlüğümüz idareci ve teknik elemanları ile üreticilerimiz katıldı.
          Toplantının açılışında konuşan TEKİN, bölgemizde bitkisel atıkların, özellikle de mısır ve pamuk anızlarının enerji üretiminde kullanılmasının önemini vurgulayarak, bu sayede hem anız yakılmasının önüne geçilebileceğini hem de çevrenin korunarak sürdürülebilir tarım yapılabileceğini ifade etti. TEKİN aynı zamanda anız bedeli ödenerek bunun üreticilere kazanç sağlayacağını söyleyerek, anız yakmayanlara destekleme ödemesi yapılacağının yakanlara ise ceza uygulanacağının öngörüldüğünü sözlerine ekledi. Bu konuda Odalara, Birliklere ve İlçe Müdürlüklerine büyük görevler düştüğünü dile getirdi.
          İl Müdürü TEKİN’in konuşmasından sonra “Enerji Üretimi” konusunda müteşebbis firma tarafından sunum yapılarak, katılım sağlayan üreticilerimiz bilgilendirildi. Yapılan sunumda 81 milyon kw/saat enerji üretimi hedeflendiği bunun da ortalama 25 bin hanenin enerji tüketimine eşdeğer olduğu ve yılda 200 bin ton sera gazının salınımının engellenmesinin planlandığı anlatıldı. Toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.
''