9.5.2018 / Gösterim Sayısı : 219

Tufanbeyli İlçemiz Bozgüney Mahallesinde Mera Açılış Töreni Yapıldı

#Tufanbeyli İlçemiz Bozgüney Mahallesinde Mera Açılış Töreni Yapıldı
        İlimizde yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, mevcut meraların iyileştirilmesi, hayvancılığın ihtiyacı olan kaba yem üretiminin arttırılması, meraların amenajman planlarına göre otlatılması, üreticilerin yeni bilgilere ulaşımını hızlandırarak hayvancılığın karlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüzce Tufanbeyli İlçesi Bozgüney Mahallesinde mera ıslah ve amenajman projeleri uygulamasına başlanılmıştır.
         Bu proje kapsamında Tufanbeyli İlçemiz Bozgüney Mahallesinde İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Mera Islah ve Amenajman Projesi Açılış Töreni gerçekleştirilmiş olup, törene Tufanbeyli Kaymakamı Ferhat ATAR, Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi ERGÜ, Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah ÇİL, Tufanbeyli İlçesi protokolü, çeşitli oda ve birlik başkanları, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz idareci ve personeli ile Bozgüney Mahallesi Muhtarı ve mahalle sakinleri katıldılar.
      Tufanbeyli İlçesi Bozgüney Mahallesinde gerçekleşen açılış töreninde konuşan Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN, "Bozgüney Mahallesinde 9510 da mera alanında uygulanmakta olan Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında; otlatmanın planlanması, yabancı otlarla kültürel mücadele, 4 adet gölgelik, 1 adet sıvat ve gübreleme yapılmıştır. Ayrıca hayvanların yem ihtiyaçlarının giderilmesi için yem bitkisi yetiştiriciliği de proje kapsamına dahil edilmiştir" diyerek, bu çalışma sonucunda hayvan varlığının 126 Hayvan Birimi (HB) iken 270 Hayvan Birimi (HB)'ne çıkartıldığını ifade etti.
      TEKİN ayrıca ıslah öncesi meramızın kuru ot verimi 20 kg/da iken, ıslah sonrasında bu miktarın 200 kg/da'a çıkmış olduğunu söyledi. Böylece köydeki mevcut hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanmasına ve çiftçilerimizin gelirinin arttırılmasına katkıda bulunulduğunu dile getirerek, bu ıslah projesinin Tufanbeyli ilçemizdeki diğer köylerde de sürdürüleceğini vurguladı.
        TEKİN konuşmasına şöyle devam etti; "Daha önceden de Tufanbeyli İlçesinde Polatpınar ve İğdebel Mahallelerine ait mera alanlarında ıslah çalışmaları yapılmıştır. İlimize ait tüm ilçelerde mera ıslah çalışmalarına devam edilecektir".
        TEKİN konuşmasının sonunda Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesine ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne, Bozgüney Mahallesi çiftçilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, meramızın ülkemiz hayvancılığına hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.
          Konuşmaların ardından meranın açılışı yapıldı ve köylüler hayvanlarını meraya bıraktı.
''