9.5.2018 / Gösterim Sayısı : 198

Yumurtalık İlçemizde Düzenlenen Muz Yetiştiriciliği Kursuna Katılan Kursiyerlere Sertifikaları Törenle Verildi

#Yumurtalık İlçemizde Düzenlenen Muz Yetiştiriciliği Kursuna Katılan Kursiyerlere Sertifikaları Törenle Verildi
     Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen Adana Valiliği 2017 yılı SODES Programı çerçevesinde mali destek alan 2017-01-0083 referans numaralı ‘Yumurtalık İlçesinde Alternatif Geçim Kaynağı Oluşturma Projesi’ kurumumuz tarafından yürütülmekte olup, bu kapsamda gerçekleştirilen Serada Muz Yetiştiriciliği Kursu sonunda 36 kursiyerimize sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Törene İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, İl ve İlçe Müdürlüğümüz idareci ve teknik personeli ile kursiyerlerimiz katıldı.
Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN törende yaptığı konuşmada, “İlimiz Yumurtalık ilçesi Deveciuşağı mahallesinde yürütülmekte olan projenin toplam bütçesi 231.620 TL’dir. Deveciuşağı mahallesinde ikamet eden ve aile işletmeciliği şeklinde çiftçilikle uğraşan 50 çiftçi ve aileleri projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır. Proje ile yörede alternatif bir geçim kaynağı olarak örtü altı muz yetiştiriciliği geliştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece Deveciuşağı mahallesinde ikamet eden bu kişilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, sosyal yardım alma ihtiyaçlarının ortadan kaldırılması ve köyden kente göçün önüne geçilmesine katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Proje kapsamında kadın ve erkeklerden oluşan 50 kişiye MEB Halk Eğitim Modüllerine uygun şekilde, 176 saatlik Muz Yetiştiriciliği Kursu ile 168 saatlik Seracılık Kursu verildi” dedi.
        TEKİN Yumurtalık İlçemizdeki köylerimizin iklim ve toprak şartları bakımından serada muz yetiştiriciliğine çok uygun bir bölge olduğunu ifade ederek, Müdürlük olarak bundan sonra da bu yörede bu tür çalışmalara ağırlık vereceklerini belirtti. 
        TEKİN, projede gerçekleştirilecek bir diğer çalışmanın da çiftçilere yönelik uygulamalı eğitimler için demonstrasyon niteliği taşıyan örnek bir muz serası kurulacağını söyleyerek, uygulamalı eğitimlerin kurs katılımcıları arasından seçilecek bir çiftçimizin arazisine kurulacak olan örnek muz serasında gerçekleştirileceğini dile getirdi. Daha sonra örnek olarak kurulacak muz serası için uygun yerlere sahip olan kursiyerlerimiz arasında kura çekildi.
       Tören sonunda çiftçilere yönelik mesleki eğitim ve beceri kazandırma kurslarında sertifika almaya hak kazanan 36 çiftçimize, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN tarafından Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaları verildi.


''