7.3.2017 / Gösterim Sayısı : 298

Adana’da Denetimli Üst Gübre, Tarım Personeli Gözetiminde Uygulanmaya Başlandı

#Adana’da Denetimli Üst Gübre, Tarım Personeli Gözetiminde Uygulanmaya Başlandı

         Bilindiği üzere Kalsiyum Amonyum Nitrat CAN % 21 ve CAN % 26 gübrelerinin tarlaya uygulanmasına sıkı denetim getirilerek reçete ile satışına izin verilmiştir. Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Seyhan İlçesi Kuyumcular Mahallesindeki buğday tarlasında gübre uygulamalarını bizzat yerinde inceledi.

        İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN, hafta sonu arazileri dolaşarak gübre uygulamalarını yerinde inceledi. İl Müdürü TEKİN,  "Uzun süredir beklenen yağmurun hafta içinde yağması ile çiftçimiz derin bir nefes almıştır. Bereketli yağmurun ardından gübre uygulamaları arazide son hızla devam etmektedir. İl ve İlçe Müdürlüğümüz personellerinin gözetimine hafta sonu da dahil tüm hafta boyunca çiftçilerimizin gübre uygulamalarına eşlik edilmektedir" dedi.

       "Bilindiği üzere e- reçete ile satışına izin verilen Kalsiyum Amonyum Nitrat CAN 21 ve CAN 26 gübrelerinin tarlaya uygulanmasına sıkı denetim getirilmiştir. Patlayıcı yapımında kullanıldığı için Bakanlar Kurulu kararı ile 8 Haziran 2016 tarihinden itibaren satış ve dağıtımı yasaklanan nitratlı gübrelerin satış ve dağıtımına bu ayın başında izin çıktı. Amonyum nitratlı gübrelerin tarımda kullanımı tamamen yasaklanırken, kalsiyum nitratlı gübrelerin e-reçete ile satışına izin verildi. Potasyum nitratlı gübrelerin satışı ise tamamen serbest bırakıldı" diye sözlerine devam eden TEKİN, "Yoğun bir tarım potansiyeline sahip olan ilimizde, binlerce dönüm arazide denetimli kullanımına izin verilen bu gübreler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri personelinin yanı sıra birlikler, Tarım Kredi Kooperatifi, diğer kooperatifler ve ziraat odalarında görevli personelin yanında muhtar ve azaların gözetiminde uygulanmaktadır" diyerek, çiftçilerimizin bol bereketli bir yıl geçirmeleri için her zaman çiftçinin yanı başında olduklarını ifade etti.  

''